Cumartesi

Türkiye'nin Çin Resmi ve Ticari Temasları


"Bu seyahatler önemli ama arkasını getirmeliyiz. Çini iyi tanımalıyız çünkü farklı bir ülke. Farklı dinamikler var burda, onu iyi algılamak lazım." TÜSİAD başkanı A. Doğan Yalçındağ


14 yıl aradan sonra gerçekleştirilen Çin ziyareti. Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül'ün, beraberindeki resmi ve ticari heyetlerimizin temasları devam ediyor.

Bende Çin'de yaşayan ve iş yapan bir Türk olarak, bu geziyi ve temasları yakından takip ediyorum. Doğrusu gelişmeler beni gelecekle ilgili umutlandırdı.
Şu ana kadar yaşanan önemli gelişmeleri özetleyeyim:

* 6 anlaşma imzalandı, ticari değeri 1.5 milyar dolar. 2. etap görüşmelerde bu rakam toplamda 3 milyar doları bulacak.


* Ticari ilişkilerin karşılıklı geliştirilmesine karar verildi.


* THY nin Çin seferlerinin artırılması, Çin hükümeti tarafından kabul edildi.


Cumhurbaşkanımızın ve TÜSİAD başkanımız A. Doğan Yalçındağ'ın açıklamalarından anladım ki, Ülkemiz Çin'nin önemini kavradığı gibi, bu gecikmiş hamlelerin, telafi çabalarını artıracak. Bu 3 milyarlık pastanın büyük payını Çin almasına rağmen, bu kriz ortamında ihracatımıza katkı sağlayacağı kesin ve güzel bir gelişme. Ayrıca, bu defa "Uygur yarasını" kaşımadan, daha çok ticari görüşmeler olması, bizim Çine satıcı olarak girmemizi kolaylaştıracaktır.


Bu görüşmelerin artırılarak sürdürülmesi ve bu kriz ortamında Çinle ticaret fırsatını bir daha hiç kaçırmamak dileğiyle...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder