Cumartesi

ÇİN, TÜRK LİRASI ile ticareti kabul ettiÇin ile Türkiye ticarette yakınlaşmaya başladı. İşte sizin için NetHaber.com dan ilginç bir haber:

Altı ülke ile ticaretlerinde dolar yerine yuan kullandıklarını belirten Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçilik Müsteşarı Junzheng 'Türkiye de bu yönde karar alırsa, Çin destekler' dedi.

Sabah gazetesinde İrfan Donat'ın haberine göre; Ticareti geliştirmek için dolar dışında ruble, riyal, yuan gibi diğer para birimleriyle de alışveriş yapılması amacıyla Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkındaki Karar'da değişiklik yapan Türkiye'ye Rusya ve İran'dan sonra Çin de yeşil ışık yaktı. Çin ve Türkiye arasında ticari ilişkilerin geliştirilmesine yönelik "Çin'in kriz politikası ve Türkiye için yarattığı fırsatlar" konulu panele katılan Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçilik Müsteşarı Xiao Junzheng, Türkiye ile ticarette dolar yerine lira ve yuan kullanılmasına sıcak baktıklarını söyledi. Türkiye'nin, Rusya ve İran'la ikili ticaret anlaşmalarında kendi para birimini kullanma konusundaki görüşmeleri yakından takip ettiklerini söyleyen Junzheng, krizin yaşandığı bir ortamda konjonktüre göre hareket etmenin önemine değindi. Malezya, Ukrayna, Arjantin, Endonezya, Hong Kong ve Güney Kore'nin yer aldığı altı ülke ile dolar ve euro yerine yuan ile ticaret yapmaya başladıklarını belirten Junzheng sözlerini şöyle sürdürdü: "Eğer Türkiye, Çin ile ticari ilişkilerini dolar yerine yerli para birimleri ile yapılması yönünde karar alırsa Çin Hükümeti bunu ciddi şekilde destekler."

Kaynak: NetHaber

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder