Cuma

"Ürümçi olayları" ve Çin ile ticaretimiz

Şu an tatildeyim, o yüzden uzun zamandır yazamadım, kusura bakmayın. Tabii bir başka sebebi de ürümçi de yaşanan üzücü olaylar. Ölenlere Allahtan rahmet, ailelerine başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyorum.

1 haftadır görsel ve yazılı basını çok yakından takip ettim. Hemen hemen, haberlere yapılan tüm yorumları okudum. Kimi zaman bende öfkelendim...Fakat dün sakin bir şekilde durum değerlendirmesi yaptım ve bu makaleyi yazmaya karar verdim.

Öncelikle, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün, Yozgat’ta 10. Sanayi ve Ticaret Fuarı’nda yaptığı konuşmada, Çin’in Sincan bölgesindeki olayları protesto etmek amacıyla “Çin mallarının boykot edilmesini” dile getirmesini çok komik buluyorum. Ama kısa süre sonrada, Sanayi Bakanlığı Basın Müşaviri Devlet Arık, Reuters Haber Ajansı’na yaptığı açıklama: ”Bakanın sözleri bakanlık ya da hükümet görüşü değildir. Ergün’ün kişisel düşüncelerini ifade ediyor” demesi ise çok daha komik. Kişiseli mi olur? Bakan bu!

Neyse, fazlada siyasi detaylara girmek istemiyorum. Daha çok ticari gerçeklere bakalım, yani rakamlara:

2008 yılında Çin’den 15.6 milyar dolarlık mal ithal ettik. Toplam ithalatımızda Çin mallarının payı % 7.8 di. İthalat yaptığımız ülkeler arasında Çin 3. sıradadaydı. Aynı yıl ihracatımızda Çin 29. sıradaydı. İhracatımızdaki payı % 1.1 idi. 2008 ihracatımız 1.4 milyar dolardı.

2009 yılının ilk 5 ayında Çin ithalatta 3. sıradaki yerini korudu. Toplam ithalatımızdaki payı % 8.9’a yükseldi. 8.9 milyar dolarlık ithalat yaptık. İhracatta ise Çin 2009 yılının ilk 5 ayında 17. sırada yer aldı. Beş ayda 819 milyon dolarlık mal sattık.

İhracat pazarı olarak Çin bizim için önemli ve daha önemli olacaktır. Yeni yeni bu dev pazara giriyoruz. Ama ithalatmız için de çok önemli. Çünkü, Çin’den ucuz ithalat yapıyoruz. Sadece tüketim malları ithal etmiyoruz. Hammadde, makina ve aksamları ithal ediyoruz. Özellikle son zamanlarda enerji santralları için gerekli makina ve aksamları satın alıyoruz.

Ne yapalım şimdi? Aynı malları almanlardan daha pahalıya mı alalım, ki onlarda Çinden alıyor yada burda yaptırıyor! Binlerce insan Çin-Türk ticaretinden ekmek yiyor. Bence insanlar daha aklı selim olmalı, özellikle devlet büyükleri.

İyi hafta sonları...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder