Çarşamba

Çin ekonomisi büyümeye devam ediyorÇin, dünya piyasalarının lokomotifi oldu. Çin’in dün beklentilerin çok üzerinde ihracat ve ithalat rakamları açıklaması, dünya piyasalarını hareketlendirdi.

Son 13 aydır ihracatı düşüş gösteren Çin’in aralıkta ihracatını yüzde 17.7 artırması, küresel ekonominin toparlandığı yönündeki görüşleri güçlendirdi. Çin’in ithalatı aralıkta yüzde 55.9 artması da emtia piyasalarına hareket getirdi. Ekonomistler, Çin ihracatının yüzde 4 ve ithalatının da yüzde 31 artmasını bekliyordu.

Çin araç satışında dünya lideri oldu

Çin, geçen yıl araç satışlarında ABD’yi geçerek dünyanın en büyük otomotiv pazarı unvanını eline geçirdi. Çin Otomobil Üreticileri Derneği verilerine göre, 2009 yılında Çin’de 10.3 milyonu otomobil olmak üzere toplam 13.6 milyon adet araç satıldı. ABD’de ise geçen yıl toplam otomobil ve hafif kamyon satışı 10.4 milyon adetle 27 yılın en düşük seviyesinde kaldı. Otomobil üreticilerine büyük destek veren Çin’deki satışlar 2008’e göre göre yüzde 52.9 artış gösterdi. Çin’de 2009’daki toplam araç satışlarının yüzde 30’unu yerli markalar, kalanını Çinli ve yabancı şirketlerin ortak üretimi ya da ithal araçlar oluşturdu.

Orient Securities analisti Qin Xuwen, “Yıl boyunca Çin’deki araç satışları hiç düşmedi. Çin’de otomobil alabilmek için haftalarca hatta aylarca beklemek gerekiyor” dedi. Satışları artıran en önemli unsurun hükümetin sektöre yönelik teşviklerinin oluşturduğu, ancak Çinli üreticilerin 2010’da da geçen yılki kadar hızlı olmasa da önemli artışlar beklediği belirtiliyor.

Çin’de geçen yıl en fazla araç satışını Çin’in en büyük araç üreticisi Shanghai Automotive Industry Corporation (SAIC), General Motors (GM) ve Liuzhou Wuling Automobile ortaklığı yaptı. SAIC-GM-Wuling, geçen yıl 976 bin 800 araç satarken, bu şirketi, 728 bin 200 adet ile SAIC ve Volkswagen ortaklığı Shanghai Volkswagen ve 708 bin 400 adet ile GM ve SAIC ortaklığı Shanghai GM izledi. Çin’de geçen yıl en fazla Çin markası BYD’nin F3 sedan model otomobili sattı.

Yüzde 10 hissesi ABD’li ünlü işadamı Warren Buffet’ın elinde olan akü ve otomobil üreticisi BYD’nin F3 sedan modeli 2009 yılında 291 bin adet sattı. Şirket geçen yıl toplam 400 bin adet araç satışı yaptı.

Kaynak: Xinhua

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder