Salı

Çin ticaretinde başarılı olmak (2)"Çin ticaretinde başarılı olmak" yazı dizimizin bu bölümünde, bir müşterimiz için yaptığımız fuar organizasyonundan bahs etmek istiyorum.
Türkiye den bir medikal firmasının üstdüzey 2 yöneticisini, geçen hafta Çinde ağırladık. Hem kanton, hem Shenzhen şehrindeki CMEF(medikal) fuarını ziyaret etmek istemeleri sonucu, (mecburen) bize yönelmek durumunda kalmışlar. Hemen 1 haftalık kombine bir program hazırlayıp, teklifimizi sunduk ve anlaştık. CMEF fuarı ağırlıklı bir organizasyon olacağından, Shenzhen deki Gold Hoteli tercih ettik, konaklama için.
Müşterimize 2 kişilik executive business odası rezervasyonu yaptık. Vize için gerekli davetiyeyi burdan gönderdik. Müşteri sadece uçak biletini ve vizesini aldı, geri kalan herşeyi firmamız organize etti.
Tedarik danışmanımız Oytun bey, müşterilerimizi, hotelin özel aracıyla, Hong Kong havalimanından karşıladı. 1.5 saat sonra hotelde odalarına yerleştirildiler. Türk restoranındaki akşam yemeğinde fuar programının detayları konuşuldu. Ertesi ve bir sonraki gün, Oytun beyin rehberliğinde kanton fuarı ziyaret edildi. Aranılan her ürün bulundu. Hatta bazı parçalar Türkiyedeki fiyatlarının 5te 1 fiyatına bulundu!
Mütakip 3 gün CMEF medikal fuarı ziyaret edildi. Akşamları, bazılarında benim de bulunduğum, değerlendirme toplantıları yapıldı. Oytun bey danışmanlığında 2 fabrika ziyaret edildi. Türkiye tek distribütörlük anlaşmaları için, altyapı oluşturuldu. Müşterimizle, bizim işbirliğimizin geliştirilerek devam etmesi konusunda anlaşmaya varıldı. Müşterimiz, son gün yine hotelin özel aracıyla, Hong Kong hava alanına, Oytun bey tarafından refakat edilip, yolcu edildi. Tarafımızdan organize edilen bir Çin iş gezisi daha, %100 müşteri memnuniyetiyle sonuçlanmıştı. Zaman yönetimi başarıyla uygulanıp, azami verim elde edildi. Çin ticaretine başarılı bir başlangıç yapıldı!

Gördüğünüz gibi, böyle bir organizasyonu, Çin de yerleşik olmayan hiçbir danışmanlık firması yapamaz. Yerel tecrübemiz, sizin en büyük avantajınız olacaktır!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme