Perşembe

2013 te Çin'de Türkiye Yılı Kutlanacak
Türkiye'de 2012'de Çin Yılı, Çin'de de 2013'de Türkiye Yılı kutlanacak. Pekin'de temaslarını sürdüren Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Çin Kültür Bakanı Cay Vu ile birlikte ilgili anlaşmayı imzaladı. İki bakan, ikili ilişkilerin her alanda ileriye götürülmesi gerektiği, kültür ve turizmin bunda önemli rol oynayacağı görüşünü dile getirdi.

Bakan Günay, iki ülkenin çok eski uygarlıklara sahip olduklarını hatırlatarak, Çin'in Türkiye'de, Türkiye'nin de Çin'de tanıtılmasını arzuladıklarını söyledi. Günay, Çin'de kültür alanındaki etkili isimleri ve medya temsilcilerini Türkiye'de ağırlamaktan mutluluk duyacaklarını belirtti.

Önümüzdeki yıllarda karşılıklı sergi değişiklikleri yapabileceklerini ifade eden Günay, tarihi Şian şehrindeki Yeraltı Ordusu'ndan asker heykellerinin Türkiye'de, Topkapı Sarayı'ndaki Çin porselenlerinin de Çin'de sergilenmesi dileğini aktardı.

Bakan Günay'ın Türkiye'ye gelen Çinli sayısını yeterli bulmadıklarını belirtmesi üzerine, Çinli Bakan Cay Türkiye'nin bu konuda tanıtım eksikliği olabileceğini, uçak seferlerinin ve tanıtımın artırılmasıyla daha fazla Çinlinin Türkiye'ye gidebileceğini belirtti.

Bakan Günay ayrıca Çin ile UNESCO'nun Maddi Olmayan Kültürler Listesi için ortak dosya hazırlayabileceklerini kaydederek, buna örnek olarak gölge oyununu ve makam sanatını gösterdi. Günay ve Cai, görüşmenin ardından 2012 yılında Türkiye'de Çin Yılı, 2013'te de Çin'de Türkiye Yılı düzenlenmesine ilişkin anlaşmayı imzaladı.

Bakan Cai, daha sonra Türk heyeti onuruna bir öğle yemeği verdi. Günay'a TBMM Turizm Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Nusret Bayraktar eşlik ediyor. Görüşmelerde Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Murat Salim Esenli de hazır bulundu.

Kaynak: ebmhaber.com

1 yorum: